Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

bogaz-agrisi

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Soğuk kış günleri yaklaştıkça bütün insanlar internette boğaz ağrısına ne iyi gelir diye arama yapmaya başlar. Boğaz ağrısı çok can sıkan ve sık görülen bir hastalıktır. Altında yatan başka sebeplerde olabilir. En sık görülen boğaz ağrısı “faranjit”tir. Bazen günlerce uyutmaz ve genellikle antibiyotik almadan çok zor geçer.

Peki boğaz ağrımız ilerlemeden evde neler yapabiliriz?

Boğazınız ağrımaya başladığında vücudunuzun bağışıklık sistemi düşmeye başlar. Bağışıklık sistemi düşerse hastalık daha hızlı ilerler ve başka hastalıklara da yol açabilir. Ve hatta 3 günde geçecek olan hastalık 1 haftaya 10 güne uzayabilir.

Bunların yaşanmaması için doktora gitmeden önce evde yapabileceğimiz şeyler vardır. Bunlardan bazıları;

-Bol bol ılık su içmek boğaz ağrınızı hafifletebilir.

-Bal, zencefil, zerdeçal ve limon karıştırılıp içilirse boğaz ağrınız kesilebilir.

-Ballı süt boğaz ağrınızı hafifletir rahatlamanızı sağlar.

-Kış çayı, yeşil çay, papatya çayı, ıhlamur gibi bitki çayları boğaz ağrınızı hafifletir.

-Vitamin takviyesi almanız ve bağışıklık kuvvetlendirici yiyecekler yemenizde boğaz ağrınızın ve hastalığınızın ilerlemesini engeller.

-Sıcak buhar banyosu yapmanızda boğaz ağrısına iyi gelen şeyler arasındadır.

Bu saydıklarımızı evinizde yaparsanız rahatladığınızı ve hatta boğaz ağrınızın doktora gitmeden iyileştiğini fark edeceksiniz. Eğer boğaz ağrınız daha ileri seviyedeyse ve başka semptomlar varsa mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

Boğaz ağrısının altında yatan sebepler neler olabilir?

Her boğaz ağrısının altında büyük bir sebep olmayabilir. Ama bazı sık tekrar eden boğaz ağrıları ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Burun eğikliği veya burunda et gibi nedenler sık sık boğaz ağrısına neden olabilir. Bu da sık faranjit olmanıza sebep olur. En çok görülen soğuk algınlığı ve soğuk içeceklerde boğaz ağrısına sebep olur.

Bunların dışında elbette kızamık, su çiçeği, kabakulak, grip, nezle gibi hastalıklar da boğaz ağrılarına neden olur. Boğaz ağrılarının %90 dan fazla kısmı tükürük yoluyla bulaşan virüsler nedeniyle olur.

Boğaz ağrısıyla birlikte öksürük ateş veya buna benzer belirtiler varsa mutlaka doktora gitmeniz gerekir.

Makalemiz size yardımcı olmuşsa ne mutlu bizlere. Hepinize geçmiş olsun diler en yakın zamanda iyileşmenizi umarız…