Ceviz Bahçesi Para Kazandırır mı?

ceviz-bahcesi

ceviz-bahcesi

Ceviz Bahçesi Para Kazandırır mı?

Bu soru günümüzde binlerce insanın aklında olan ama cevabını bulamadığı bir sorudur. Ceviz yatırımı yapmak isteyen birçok insan bu yatırımı yapmadan önce ceviz bahçesi para kazandırır mı sorusunun cevabını merak eder.

Biz de bu makalemizde hem ceviz bahçesi kurulumu hakkında hem de para kazandırıp kazandırmadığı konusunda sizlere detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Ceviz bahçesi kurmayı düşünen kişiler öncelikle ceviz hakkında detaylı bir araştırma yapması gerekir. “Ceviz nereye dikilir? Ceviz fidanı nereden satın alınır? Arazisi nasıl olmalıdır? Toplam maliyet ne kadar tutar? Sulama gübreleme işleri nasıl yapılır? Hangi aylarda dikim yapılmalıdır? Ceviz ağacı hastalıkları nelerdir? Ceviz fiyatları nedir?” gibi onlarca soru vardır ama ilk odak noktamız maalesef “Para kazandırır mı?” sorusu olmaktadır 🙂

Biz de sizi üzmeden önce kafanızdaki ilk soruya cevap verelim sonra diğer sorulara da kısaca değinelim. Ceviz bahçesi 1 dönüm arazi üzerinden yılda ortalama 20.000 (yirmi bin) TL civarı kazandırmaktadır. Ama bu ücret 10 yıllık ceviz ağaçları için geçerlidir. 5 dönümlük bir araziniz varsa ve ağaçlar 10 yıllıksa ve hepsinden verim alıyorsanız yılda ortalama 100.000 (yüzbin) TL civarında para kazanabilirsiniz. Tabi bu ücret daha fazla da olabilir daha az da olabilir. Tamamen ortalama ücret belirtiyoruz. Yani ceviz bahçesi mantıklı bir yatırımdır. Fakat ceviz sabır işidir. Ceviz fidanı diktiğinizde hemen her yıl bu ücretleri kazanamazsınız. İlk 3-4 yıl 0 TL kazanırsınız ama çok masraf edersiniz. 4. yıldan sonra ağaçlar meyve vermeye başlar ve para kazanmaya başlarsınız.

Ceviz Dikiminde Önemli Hususlar nelerdir?

Para kazandırdığını öğrendiğinize göre şimdi nasıl para kazanacağınızı öğrenmenize sıra gelmiştir. Öncelikle ceviz bahçesi kurmak için bir araziye ihtiyacınız vardır. Araziniz varsa bu arazi 1000 rakım altında olmalıdır. Yine bu arazi sulak ve yumuşak toprak olmalıdır. Aşırı soğuk ve aşırı sıcak havalarda fazla verim alamazsınız. Arazinizi bulduktan sonra çevresini tel örgüyle kapatmanız gerekir. Hem fidanların zarar görmemesi için hem de hırsızlık olaylarından korumak için. Daha sonra Ceviz fidanlarını güvendiğiniz sağlam bir ziraat dükkanından satın almanız gerekir.

Fidan alırken mutlaka sertifikalı ve faturalı almaya özen gösteriniz. Daha sonra toprak gübreleme işlemleri, taş ayıklama, ilaçlama, sulama gibi işlemleri yaptıktan sonra cevizler dikilir. Ceviz dikiminden sonra en az 2 yıl bir çocuk gibi bakılmalıdır o bahçeye. Bakımsız bir bahçeden verim alamazsınız, ağaçlar hastalanır ya da kurur. 2 yıldan sonra yılda 2 kez gübreleme ve ayda 3 kez sulamayla ceviz fidanlarınız ağaç haline gelir ve 4. yıldan sonra meyve vermeye başlar. Daha sonra yapmanız gereken meyvelerinizi toplamak ve satmak olacaktır.

Ceviz bahçesi kaç yılda bitmiş olur?

Başında da dediğimiz gibi ceviz işi sabır işidir. Bu yazılanların hepsi 4-5 yılı bulur. Eğer benim zamanım var ileriye yatırım olsun diyorsanız hemen bahçe kurmaya başlayın deriz. Ama zamanınız ve her şeyden önemlisi bu işe sevginiz yoksa hiç başlamayın çünkü başlangıçta yapacağınız tüm masraflar çöp olur.

Umarım verdiğimiz bilgiler işinize yarayacaktır. Daha fazla bilgi için www.cevizburada.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sevdiğiniz işi yapın mutlu olun 🙂