İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?

internet sitesi kurma

internet sitesi kurma, web sitesi kurma, site kurma maliyetleri

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?

İnternet sitesi kurma konusu çağımızda sıkça bahsedilen ve konuşulan bir konu. Bireysel veya kurumsal olarak internet sitesi kurmak size birçok avantaj sağlayabilir. Özellikle son yıllarda insanların çoğu vaktini internet üzerinde geçirmesi ve alışverişlerini internet üzerinden yapması internet sitesi kurma projelerini arttırdı. Günümüzdeki pandemi koşullarını da hesaba katarsak hayattan izole yaşadığımız bu günlerde birçok sebeple internet sitesi kurmak mantıklı bir proje olabiliyor. Yeni bir işe atılmak, işinizi internet ortamına taşımak gibi sebepler olsa da internet sitesi kurma deneyimi elde etmek için harekete geçenlerin sayısı da bir hayli fazla. Öncelikle internet sitesi kurmak için birçok yöntem arasından size, bütçenize ve projenize en uygun yöntemi seçmeniz gerekir.

Eskiden internet sitesi kurmak için ingilizce dilinin yanında javascript, css ve php gibi birçok dil öğrenmeniz gerekirken artık aracı uygulamalar ve siteler sayesinde böyle bir sorununuz yok. Birçok basit projeyi hayata geçirebilmek için wix, godaddy gibi hosting ve domain sağlayıcılarının fırsatlarından faydalanarak internet sitesi kurma hedefinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra orta seviye internet sitesi kurmak için wordpress kullanabilirsiniz. İleri seviye projeleriniz için ise kendi hostinginizi sağlayıp, domain satın alarak internet sitesi kurmak mümkün.

İnternet Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

İnternet siteleri kullanıcının site hostingi ile yaptığı bilgi alışverişi ile çalışır. İnternet sitesi kurmak için satın alacağınız veya kendiniz sağlayacağınız hosting ile kullanıcının bilgisayarı veya mobil cihazı veri alışverişi yapar, kullanıcı bilgisayarının isteklerine göre hosting cihazınız geri dönüş yapar, kullanım amacına göre veri de toplayabilir. İnternet sitesi kurma hedefinizi gerçekleştirmek için sağlamanız gereken bir diğer şart ise domain, Türkçe adı ile alan adı. Alan adını satın almak veya ücretsiz alt alan adı veren bir firmadan yardım almak zorundasınız. Alan adınız internet sitesi kurma amacınıza ulaştıktan sonra kullanıcıların internet sitenizi yani hosting cihazınızı bulabilmesi için onlara yol gösterir. Alan adınızı potansiyel kullanıcılarınızın hoşuna gidecek ve akılda kalıcı bir isim olarak seçmeniz internet sitenize gelen trafiği arttıracaktır.


Basit İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?
İnternet sitesi kurma konusunda uzmanlaşmış, alanında hizmet veren birçok site bulunmaktadır. Wix, Godaddy, Site123 ve benzeri siteler kısa sürede birkaç özelleştirme yaparak kendinize internet sitesi kurma hedefinizi kolayca halletmenize olanak sağlıyor. Bu siteler bazı arayüz ve yapay zeka tasarım programları sayesinde projenizin gereksinimlerine göre size en uygun siteyi tasarlayabiliyor. İsterseniz tasarımda özelleştirme yapmanıza da olanak sağlıyor. Ancak daha çok fonksiyonel bir internet sitesi kurma amacınız varsa bazı yerlerde yetersiz kalabilirler.


WordPress İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?

Hem kullanıcı dostu arayüzü hem de diğer seçeneklere göre daha çok fonksiyon sağlayan wordpress siteleri internette büyük çoğunluğu oluşturmakta. İnternet sitesi kurmak için kolayca seçebileceğiniz, profesyonelce hazırlanmış veya serbest çalışanların tasarladığı ücretli veya ücretsiz binlerce temadan birini kullanarak tasarım kısmını kolayca atlatabilirsiniz. Ayrıca yine profesyonel olarak veya serbest çalışanların hazırladığı eklentileri kullanarak internet sitenize birçok fonksiyon ekleyebilirsiniz. Orta seviye internet sitesi kurmak için ideal seçim olan wordpress sitelerini kurmak için wordpress.com üzerinden hem hosting hem alan adı satın alabileceğiniz gibi Hostinger, Godaddy, Vargonen gibi hizmet sağlayıcılarından da hizmet satın alabilirsiniz.

İleri Seviye İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?

Eğer internet sitesi kurma projeniz büyükse, birçok fonksiyon gerektiriyor ve bilgileri kendi sunucularınızda saklamayı tercih ediyorsanız bir LAMP sunucu kurabilir ve wordpress ile veya kendi kodlarınızla bu işi tamamlayabilirsiniz. LAMP veya uzun haliyle Linux Apache Mysql PhP sunucuların kurulumunu tamamlamak için öncelikle Linux işletim sistemi ile çalışan bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. LAMP ile internet sitesi kurmak için bu bilgisayara Apache2 framework , Mysql veritabanı sistemi ve php kurulumunu yapmalısınız. Daha sonrasında bu bilgisayarın yerel IP adresi aracılığıyla erişebileceğiniz gibi modeminizin çıkışlarına birkaç yönlendirme yaparak dünyaya da açabilirsiniz.

internet sitesi kurma, web sitesi kurma, site kurma maliyetleri