Kozmoloji Nedir?

kozmoloji-ne-demek

kozmoloji-ne-demek

Kozmoloji nedir?

Diye soracak olursa eğer cevabı, fiziksel evreni birleşik bir bütün olarak anlamak için ortak bir çaba içinde doğa bilimlerini, özellikle astronomi ve fiziği bir araya getiren çalışma alanına kozmoloji denir. Kozmoloji, Büyük Patlama’dan bugüne ve geleceğe evrenin kökenini ve evrimini içeren bir astronomi dalıdır. NASA’nın tanımına göre kozmoloji, “bir bütün olarak evrenin geniş ölçekli özelliklerinin bilimsel çalışmasıdır”. Bu özellikleriyle kozmoloji astrofizik ile neredeyse iç içe geçmektedir. Kozmoloji gibi Astrofizikte, evrenin nasıl işlediğini bulmak, nasıl başlayıp evrimleştiğini keşfetmek ve gezegenlerde yaşam aramak gibi hedeflere sahiptir.

Kozmologlar, sicim teorisi, karanlık madde ve karanlık enerji gibi egzotik kavramlar ve bir evren mi yoksa çok evren mi (bazen çoklu evren olarak da adlandırılır) bulmacalarla ilgilenirler. Diğer yönler astronomi bireysel nesneler ve olgular ya da nesne koleksiyonları ile uğraşırken, kozmoloji tüm evreni doğumdan ölüme, her aşamada bir dizi gizemle kaplar.

Kozmoloji ve astronomi tarihi

İnsanlığın evreni anlayışı zaman içinde önemli ölçüde gelişmiştir. Astronominin erken dönemlerinde Dünya, etrafında dönen gezegenler ve yıldızlar ile her şeyin merkezi olarak kabul edildi. 16. yüzyılda Polonyalı bilim adamı Nicolaus Copernicus, Dünya’nın ve güneş sistemindeki diğer gezegenlerin aslında güneşin yörüngesinde döndüğünü ve kozmosun anlaşılmasında derin bir değişim yarattığını öne sürdü. 17. yüzyılın sonlarında, Isaac Newton gezegenler arasındaki kuvvetlerin – özellikle yerçekimi kuvvetlerinin – nasıl etkileşime girdiğini hesapladı.

  1. yüzyılın başları, uçsuz bucaksız evreni anlamak için daha fazla kavrayış getirdi. Albert Einstein, Genel Görelilik Teorisinde mekan ve zamanın birleştirilmesini önerdi. 1900’lerin başlarında bilim adamları, Samanyolu’nun tüm evreni kapsayıp kapsamadığını yoksa birçok yıldız koleksiyonundan biri olup olmadığını tartışıyorlardı. Astronom Edwin Hubble, gökyüzündeki bulanık belirsiz bir nesneye olan mesafeyi hesapladı ve Samanyolu’nun dışında kaldığını belirledi ve galaksimizin muazzam evrende küçük bir yeri olduğunu kanıtladı. Hubble, çerçeveyi oluşturmak için Genel Göreliliği kullanarak diğer galaksileri ölçtü ve onların bizden uzaklaştıklarını belirleyerek, onu evrenin durağan değil, genişleyen olduğu sonucuna götürdü.
  2. Son yıllarda, kozmolog Stephen Hawking, evrenin kendisinin sonsuz olmadığını, ancak belirli bir boyuta sahip olduğunu belirledi. Ancak, kesin bir sınırı yoktur. Bu Dünya’ya benzer; gezegen sonlu olmasına rağmen, etrafında seyahat eden bir kişi asla “sonu” bulamaz, bunun yerine sürekli dünyayı daire içine alır. Hawking ayrıca evrenin sonsuza kadar devam etmeyeceğini, ancak sonunda sona ereceğini öne sürdü.